PREFABRİK VE HAFİF ÇELİK YAPI TİPİNİN FARKLARI

Hafif Çelik yapı özellikle ülkemizde Prefabrik Yapı tipi ile karıştılmaktadır. Oysa ki Prefabrik Yapı ve Hafif Çelik Yapı, sistemsel olarak ciddi farklılıkları olan iki farklı yapı türüdür.

Prefabrik Yapı en basit tabirle; parçaları önceden fabrikada hazırlanıp birleştirilen yapılara denilmektedir. Prefabrik Yapıların en önemli özelliği ekonomik olmasıdır. Malzemelerin fabrikasyon kaynaklı elde edilmesi, yerinde üretime göre daha düşük maliyetli ve yapılabilir olması, kurulumu önceden planlanarak ihtiyaç halinde kısa sürede inşa edilebilir ya da tekrar sökülebilir olması bu tür yapıların avantajlı özelliklerindendir. Üretilen parçaların tek kalıp üzerinden çıkarılması da maliyeti düşüren unsurlar arasındadır.

Prefabrik yapılar, Sandviç Panel, (EPS) diye adlandırılan iki kat boyalı galvaniz sac veya alüminyum levha arasına muhtelif kalınlık ve yoğunlukta poliüretan enjeksiyon uygulanarak imal edilen kompozit çatı ve cephe kaplama malzemesinden oluşan çatı ve duvarlara sahiptir.

‘Çelik Yapı mı yoksa Prefabrik Yapı mı tercih edilmeli?’

Bu konuda tamamen ihtiyaca yönelik bir tercih söz konusudur.

Prefabrik yapılar, yaşam konteyneri, geçici şantiye binası, modüler kabinler gibi süreli ve kısıtlı kullanım alanları olan bir yapı türüdür.
Çelik Yapılar ise büyük açıklıklı endüstriyel yapılardan, çok katlı konutlara kadar geniş kullanım alanına sahip kalıcı yapılardır.

Çelik Konstrüksiyon Yapılarda ana taşıyıcı, çelik kolonlardır. Ama prefabrik evlerde taşıyıcı olarak genellikle duvar panelleri görev yapmaktadır.

Çelik Yapılarda, çatı, iç ve dış duvarlar, geniş kaplama seçenekleriyle projeye uygun izolasyon yapılabilmektedir. Fakat Prefabrik Yapılarda duvarlar hazır sandviç panellerden oluştuğu için ısı ve ses geçirgenliği konusunda gerekli yalıtım değerlerini elde etmek daha zordur.

Çelik Konstrüksiyon Yapılar, Prefabrik yapıların aksine, uzun yıllar bakım gerektirmeyen, herhangi bir yıpranmanın gerçekleşmediği kalıcı konut sınıfı yapılardır.